Metoda alpinistyczna.
-
Podstawową zaletą tej metody, w porównaniu z podnośnikiem koszowym, jest dużo niższa cena oferowanej usługi. Wynika to z dużych kosztów eksploatacji takiego sprzętu oraz potrzeby zaangażowania większej liczby ludzi. Przy dużych drzewach istnieje też konieczność parokrotnego przestawienia podnośnika (złożenie i ponowne rozłożenie) co w znacznej mierze wydłuża czas operacji i oczywiście znacząco wpływa na cenę!
-
Dzięki metodzie alpinistycznej istnieje możliwość pracy w każdych warunkach terenowych czyli wszędzie tam gdzie podnośnik koszowy nie jest w stanie dotrzeć lub brak jest miejsca na jego rozłożenie np. cmentarze, pośród zwartej zabudowy, ogrody, tereny o dużym nachyleniu, itp.
-
Możliwość dotarcia do każdego miejsca w koronie bez potrzeby dodatkowego usuwania gałęzi co często jest konieczne przy zastosowaniu podnośnika koszowego.
-
Metoda ta jest obojętna dla środowiska przyrodniczego (podnośniki dodatkowo skażają środowisko spalinami czy wyciekającymi olejami oraz zwiększają poziom hałasu).
-
Przy użyciu podnośnika koszowego dochodzi niejednokrotnie do uszkodzeń oraz otarć gałęzi i konarów.
-
Ciężki sprzęt niszczy glebę- następuje zakłócenie stosunków wodno-powietrznych oraz uszkodzenie strefy włośnikowej korzeni, dzięki której pobierana jest przez drzewo woda wraz z solami mineralnymi, zniszczony zostaje także np. trawnik.
-
Podnośniki mają ograniczony zasięg wysokościowy pracy czego efektem są źle wykonane zabiegi.